تاریخ: 14:53 :: 2019/06/22
مراسم بزرگداشت مرحوم آیت‌الله محقق کابلی در یزد برگزار شد

مراسم بزرگداشت مرحوم آیت‌الله محقق کابلی از مراجع تقلید شیعیان افغانستان در یزد برگزار شد.

مراسم بزرگداشت مرحوم آیت‌الله محقق کابلی از مراجع تقلید شیعیان افغانستان در یزد برگزار شد.

مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله قربانعلی محقق کابلی از مراجع تقلید شیعیان افغانستان با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد، مسئولين حوزه علميه، مسئولان محلی، قشرهای مختلف مردم يزد و جمعي از اتباع افغانستان، در مسجد روضه محمدیه(حظیره) این شهر برگزار شد.

یکی از روحانیون یزد در این مراسم گفت: مرحوم کابلی از جمله مراجع عالیقدری بود که سال‌های متمادی در تربیت و هدایت مردم و شیعیان افغانستان خدمات زیادی از خود نشان داد.

حجت الاسلام میررحیمی افزود: بزرگداشت علمای برجسته و خادمان دلسوز وظیفه دینی است که مردم همواره قدرشناس آنها هستند.

در ادامه حجت الاسلام انصاري از روحانيون افغانستاني به مرثيه‌سرايي در رثاي مصايب اهل بيت(ع) پرداخت.

لازم به ذكر است اين مراسم از طرف نماينده ولي‌فقيه در استان و امام جمعه يزد، مديريت حوزه علميه استان يزد، نمايندگي جامعه‌المصطفي العالميه در يزد و مديريت مدرسه علميه پيامبر اعظم(ع) يزد برگزار شد.

مرحوم آیت الله قربانعلی محقق کابلی در هشتم جوزا/ خردادماه سال ۱۳۰۷ هجری شمسی در روستایی واقع در ولایت پروان موسوم به «ترکمن» در شمال غرب کابل در یک خانواده مذهبی چشم به جهان گشود.

آیت‌الله محقق کابلی از سن ۷ سالگی به فراگیری علوم دینی پرداخت و پس از طی مراحل مقدماتی در کابل به دلیل اشتیاقی که به علوم اسلامی داشت به حوزه علمیه «نجف» در عراق رفت و در آنجا از محضر اساتید نامی و برجسته حوزه علمیه نجف اشرف از جمله آیت الله «سیدعبدالعلی سبزواری»، آیت الله «شیخ کاظم تبریزی»، آیت الله سید «عبدالحسین رشتی»، آیت الله شیخ «محمدتقی آل‌رازی»، کسب فیض نمود.

وی از حضور اساتید بزرگ دیگر نیز مانند مرحوم «شیخ صدرا»، «ملا هادی سبزواری» و «شیخ عباس قوچانی» نیز بهره مند شد.

آیت الله کابلی همچنین مدتی در دروس حضرت امام «خمینی» (ره) نیز شرکت کرد.

آیت‌ الله محقق کابلی در دروس خارج اصول «شیخ محمد باقر زنجانی»، آیت‌الله «خوئی»، آیت‌الله «حکیم»، آیت‌الله «سید حسین حمامی» و آیت‌الله شیخ «حسین حلی» نیز شرکت کرده است.

وی پس از سالها خدمت در عراق، افغانستان و جمهوری اسلامی به شیعیان نهایتا در شهر قم در سن ۹۱ سالگی چشم از جهان فروبست.

دیدگاه ها بسته شده اند.